Poradnik

Klimatyzacja w domu a dzieci

Klimatyzacja to jedno z tych nowoczesnych rozwiązań, które skutecznie pomaga nam przetrwać nawet największe upały, przynosząc natychmiastową ulgę w domowym zaciszu. Czy jednak chłodne powietrze z klimatyzacji, które dla nas dorosłych jest błogosławieństwem, równie dobrze służy małym domownikom? Czy można używać klimatyzacji przy małym dziecku, aby nie narazić go na różnego rodzaju infekcje niebezpieczne dla jego organizmu?

Używajmy klimatyzacji z rozsądkiem   

Zarówno przegrzanie, jak i zbytnie ochłodzenie organizmu malca może u niego doprowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych. System klimatyzacji musi być więc użytkowany rozsądnie z zachowaniem pewnych podstawowych zasad eksploatacyjnych. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wilgotności oraz temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych.

Według ekspertów, różnica temperatur na zewnątrz i w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 5-6°C. Tak więc w przypadku, gdy na dworze jest na przykład 30°C ciepła, wewnątrz domu czy mieszkania optymalna temperatura powinna wynosić około 24°C, a wilgotność powietrza w granicach 40-70 proc. Zbyt duża różnica temperatur sprawi, że dziecko z całą pewnością się przeziębi.

Klimatyzacja a noworodki

Temperatura w domu powinna być przede wszystkim podyktowana wiekiem dziecka. Noworodki z racji budowy fizjologicznej (niska waga wpływa na mniejszą zdolność do zatrzymywania ciepła w organizmie) oraz specyficznego trybu życia (częste przewijanie i karmienie nawet nocą) muszą mieć zapewnioną większą ilość ciepła. Optymalna temperatura w mieszkaniu dla noworodka powinna wynosić nie mniej niż 24°C przez całą dobę.

Starsze dzieci i klimatyzacja

Nieco starszym dzieciom należy zapewnić temperaturę w granicach 20oC w dzień oraz około 18-19°C w nocy. Jeżeli klimatyzacja ma być włączona przez całą noc, należy pamiętać o tym, że już po kilku godzinach pracy urządzenia w pomieszczeniach może zrobić się dość chłodno. Dzieci, szczególnie małe, mają tendencję do częstego rozkopywania nakryć wierzchnich typu koc czy kołdra, którymi są przykryte. W takim wypadku bardzo dobrze sprawdzi się specjalny śpiwór dziecięcy, który uniemożliwi maluchowi wydostanie się spod ciepłego okrycia.

Serwis klimatyzacji

Należy pamiętać również o tym, że zbyt wysoka temperatura sprzyja powstawaniu szkodliwych dla zdrowia roztoczy oraz innych niebezpiecznych mikroorganizmów. Według badań programu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) roztocza stanowią najczęstszą przyczynę uczuleń w populacji naszego kraju, ponieważ są jednym z najsilniejszych alergenów w naszym otoczeniu. U dzieci alergia na roztocza może pojawić się w każdym wieku, doprowadzając u nich do objawów atopowego zapalenia skóry czy nawet astmy oskrzelowej.

Podczas pracy klimatyzacji na niektórych elementach urządzenia może skraplać się woda, w której rozwijają się grzyby, pleśnie i bakterie. Są one szkodliwe dla naszego dziecka i mogą wywołać u niego zakażenia objawami przypominającymi grypę lub zapalenie płuc. Jeżeli w domu lub mieszkaniu zamontowany jest system klimatyzacji, należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji tego rodzaju urządzeń. Mowa tu o częstym czyszczeniu i wymianach filtrów (nie rzadziej niż raz na kwartał) oraz czyszczeniu przewodów przynajmniej raz lub dwa razy do roku zgodnie z zaleceniami producenta. Każdy użytkownik klimatyzacji jest zobowiązany do systematycznego serwisowania urządzeń klimatyzacyjnych nie rzadziej niż dwa razy w roku.

*opracowanie LG

To top