winter-barn-556696_1280Klimatyzator to pompa ciepła – czyli urządzenie przepompowujące ciepło z jednej strony na drugą. Dzięki temu  z jednej strony mamy  zimne powietrze, a z drugiej ciepłe. Od pewnego czasu klimatyzatory zaczęto wyposażać w opcje odwrotnego działania – czyli grzania. Klimatyzacja potrafi nie tylko ochłodzić mieszkanie latem, ale i ogrzać jesienią czy łagodną zimą. Klimatyzatory o mocy chłodzenia 2kW zwykle mogą grzać z mocą około 2,2kW. Warto więc kupić urządzenie z funkcją grzania.

Zimą opłaca się ogrzewać klimatyzatorem, gdyż jest  to energia tania, wykorzystująca naturalne zasoby – z 1kW energii elektrycznej uzyskujemy do 3,5kW energii cieplnej. Jest to 3,5x taniej niż farelka, grzejniki akumulacyjne i podobne urządzenia.

Urządzenia chłodząco-grzejące z wbudowaną pompą ciepła są w stanie odzyskać ciepło nawet przy 15 stopniowym mrozie. Stosuje się je jednak najczęściej do dogrzania pomieszczeń, a nie jako jedyne źródło ciepła.  Często zaznacza się, że klimatyzator może pełnić funkcję grzewczą tylko w okresie jesiennym i wiosennym. Jednak niektórzy producenci czy instalatorzy ryzykują stwierdzenie, że w łagodnych warunkach klimatycznych niektórych rejonów naszego kraju klimatyzacja jest w stanie pełnić funkcję grzewczą również w okresie zimowym. Jeżeli chcemy używać klimatyzatora do grzania w zimie warto wybrać przy zakupie klimatyzator z Inverterem- wtedy może on pracować przy temperaturze zewnętrznej do -15 st. C.

Należy pamiętać o tym, że wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz przy chłodzeniu pomieszczeń oraz z jej spadkiem przy grzaniu spada wydajność pompy ciepła. Przy założeniu, że średnia temperatura zewnętrzna to -15 st., przez kilka dni w roku można  wykorzystać taką instalację do ogrzewania pomieszczeń. Dodatkowym warunkiem jest tu jednak prawidłowy dobór i montaż urządzenia. Wydaje się, że cały system musi być mocno przewymiarowany jeśli nie chcemy mieć problemów przy większych mrozach. Przy bardzo dużych mrozach może nastąpić oblodzenie zewnętrznej jednostki urządzenia, co prowadzi do gwałtownego spadku sprawności  i  urządzenie przestaje spełniać  swoją funkcję.

Ogrzewanie klimatyzatorem jest zwykle rozważane na równi z ogrzewaniem elektrycznym i, jak każda forma ogrzewania, ma swoich zwolenników i przeciwników.

W obydwu przypadkach (czyli podczas ogrzewania elektrycznego i za pomocą klimatyzatora) należy zapewnić odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, gdyż właściwa wilgotność jest nieodłącznym parametrem komfortu.

Ogrzewanie klimatyzatorem ma zaletę, o której często zapominamy. Urządzenie to nie tylko ogrzewa, ale również oczyszcza powietrze poprzez filtr znajdujący się wewnątrz jednostki wewnętrznej.

Przez filtr elektrostatyczny zatrzymywane są nawet najdrobniejsze cząsteczki kurzu, a filtr plazmowy wspomaga usuwanie nieprzyjemnych zapachów i dymu papierosowego.

Zadzwoń do nas

+48 535 380 806

biuro[at]ak-klimatyzacje.pl

63-040 Komorze 2C,
Nowe Miasto nad Wartą

Copyright © 2021 ak-klimatyzacje.pl All Rights Reserved.

Realizacja i-f.online